Проф. Кецојевић је рекао да је 2008. године угаљ учествовао са 49,8% у производњи електричне енергије у САД, док је гас учествовао са 20%, а обновљиви извосри са 2,5%. У наредних 10 година, учешће угља у производњи електричне енергије је контантно опадало, тако да је у 2018. години износило 27,8%. Међутим, учешће гаса је постепено расло, па је у 2018. години износило 35,4%. И учешће необновљивих извора је расло, па је у 2018. години износило 10,3%. Навео је да је струја најефтинија у Аргентини (0,01 $ по 1 kWh), а најскупља у Немачкој (0,33 $ по 1 kWh). У САД цена струје износи 0,13 $ по 1 kWh. Током 2008. године у САД је произведено 1.063 милиона тона угља (1.435 рудника), док је 2018. године произведено 685 милиона тона (666 рудника). У периоду од последњих 10 година у САД је затворено 769 рудника угља. Проф. Кецојевић је рекао да се рудници угља у САД затварају због доступности јефтиног природног гаса, повећања удела обновљиве енергије и смањења емисије штетних гасова. На крају је навео да угаљ САД омогућава енергетску независност, јер постоје велике количине резерви.
Stiven Frankland, дипл. инж. рударства из Велике Британије говорио је о техничкој процени вредновању пројеката рудника угља, док је Павлоудакис Ф. из Грчке говорио о економској и социјалној процени утицаја декарбонизације на подручју рударског басена угља Птоломеј у Грчкој. Проф. Павел Рибар са Универзитета у Кошицама из Словачке говорио је о рударском туризму, као и конверзији лежишта минералних сировина за потребе рударског туризма.
У току два радна дана одржано је око 35 усмених презентација научних и стручних радова. У пратећем програму Конференције, путем презентација и излагања, учешће је узело више домаћих и иностраних произвођача опреме и софтверских, хардверских и технолошких решења у области рударства и геологије.
У оквиру Конференције одржан је и Округли сто са темом Изазови одрживог развоја експлоатације угља. Радом Округлог стола руководио је проф. Владимир Павловић, који је на самом почетку и одржао презентацију. После презентације, велики број учесника је дискутовао.
На крају су се сви учесници заједнички сложили да у односу на одрживу експлоатацију угља постоји низ проблема везаних за веома променљиве еколошке, економске и социјалне компоненте које би учесници у процесу морали усаглашено и заједничким напорима да решавају, и то пре свега кроз:
- - повећање ефикасности на свим нивоима,
- - достизањем све веће компетентности рударских стручњака кроз размену искустава, усавршавања и обнављања лиценци,
- - подизање нивоа утицаја и активности Савеза инжењера рударства и геологије Србије и других струковних организација на стратешке привредне одлуке,
- - повећањо ангажовање у медијима ради упознавања становништва о значају минералних сировина и рударства за развој земље,
- - стратешке промене у законској регулативи у односу на необновљивост ресурса минералних сировина, енергетску стабилност и независност, социјалну и економску политику и утицај на животну средину,
- - уједначавање критеријума одрживе производње електричне енергије, како за фосилне изворе примарне енергије, тако и за обновљиве изворе.
Са ове Конференције штампан је Зборник апстраката, као и објављен Зборник радова на ЦД-у, у којима је објављено 39 научних и стручних радова из области геологије, рударства, заштите животне средине и менаџмента, а везано за угаљ.